ترازو در شیمی

داستان

قدیمی ترین “مقیاسn” مطمئناً بازوهای انسانی بودند که با آنها می شد کم و بیش دقیق بارها را تخمین زد. سنگ های وزنی، یعنی توده های مقایسه ای مربوطه، بیش از 9000 سال پیش در مصر استفاده می شد. 4600 سال پیش اولین ترازو پرتوهای مساوی نیز در آنجا مورد استفاده قرار گرفت. ترازوهای دقیق الکترونیکی که با آن تفاوت های توده ای در محدوده میکروگرم از اواسط قرن گذشته توسعه یافته است.

انواع مقیاس

از هدف z. ب. برای تعیین جرم یک گونی دانه یا جرم یک حلقه طلا، به تدریج مقیاسهای مختلف، z. T. با اهداف بسیار محدود.

این ترازوها می توانند ب. طبقه بندی بر اساس:

  • نوع طراحی
  • حداکثر بار تعیین می شود
  • خوانایی

اگر طرح را به عنوان یک اصل طبقه بندی انتخاب کنیم، می توانیم بین:

ترازوهای تیر یا اهرمی

اینها شامل ترازوهای وزنه کشویی، ترازوهای رومیزی و ترازوهای شیب دار (ترازوهای پستی) و باسکولn برای تعیین جرم های بزرگ (لوکوموتیو)

ترازو با دستگاه اندازه گیری الاستیک

اینها شامل تعادل فنری و پیچشی، الکترومغناطیسی یا مقیاس الکترومکانیکیn که در آن اثر بار توسط نیروهای الکترومکانیکی جبران می شود یا وابستگی مقاومت الکتریکی یک کرنش سنج به بار به عنوان یک اصل اندازه گیری استفاده می شود.

مقیاس های ویژه ای برای کارهای خاص ساخته شده است.

ترازو کمربند، برای کالاهای عمده
مقیاس دوز، برای فرآیندهای صنعتی اتوماتیک
تعادل حرارتی، برای تعیین تفاوت جرم در هنگام تغییر دما
مقیاس مغناطیسیبرای تعیین تأثیر میدان مغناطیسی بر روی نمونه ماده

بسته به وظیفه توزین، بین کلاس‌های دقت مختلف تمایز قائل می‌شود که به موجب آن یک ترازو معمولاً می‌تواند در محدوده 4-5 دهه وزن داشته باشد.

دقت ترازو

تعیین محدوده توزین وضوح
مقیاس ناهموار 1 کیلوگرم – 10000 کیلوگرم 1 گرم – 1 کیلوگرم
مقیاس تجاری 10 گرم – 1000 کیلوگرم 0.1 گرم – 100 گرم
تعادل دقیق 1 گرم – 10 کیلوگرم 1 میلی گرم – 10 گرم
تعادل دقیق 0.1 میلی گرم – 500 گرم 0.1 میلی گرم

به تعادل دقیقn شامل ترازهای تحلیلی است که حداکثر با 200 گرم قابل بارگیری است. بالانس های فوق میکرو نیز به ترازوی دقیق تعلق دارند. با حداکثر ظرفیت بار 5 گرم، جرم 1 در 10 تغییر می کند

– 7g را تعیین کنید.

ساخت تعادل دقیق

تقاضا برای عملکرد یک ترازوی دقیق (حساسیت، خوانایی، تکرارپذیری، دقت) به طور مداوم افزایش یافته است. کدام حقایق و تأثیرات باید در نظر گرفته شود؟

ترازوهای دقیق در مراحل اولیه به محفظه ای با پنجره های کشویی جانبی مجهز شدند تا تأثیر حرکت هوا یا رطوبت را به حداقل برسانند. از آنجایی که فلس ها به ارتعاشات حساس هستند، روی صفحات در یک حمام شنی مرطوب کننده قرار گرفتند. امروزه برای این منظور از دمپر فنری استفاده می شود.

تیرهای تعادل ترازوهای اهرمی بر روی دستگاه های مخصوص کم اصطکاک (تابه و تیغه از سنگ نیمه قیمتی سخت) نصب می شوند. از آنجایی که این بارهای بسیار بالا نیز نمی توانند تحمل کنند، لازم بود بار را به 100 یا 200 گرم کالای مورد وزن محدود کنیم. بنابراین، پرتو تعادل باید از آلیاژی به خصوص پایدار اما سبک ساخته شود.

با وجود این، با افزایش بار، تیرهای تعادل کمی منحرف می‌شوند که منجر به تغییر غیرقابل قبولی در حساسیت تعادل نسبت به بار می‌شود. این انحراف را نمی توان حتی با تیرهای ذوزنقه ای طراحی شده خاص، مانند آنهایی که در ترازوی تحلیلی قدیمی در داروخانه ها یا موزه ها مشاهده می شود، اجتناب کرد.

بنابراین به اصطلاح ترازوهای تک تشت ساخته شدند، که در آن یک بازوی ترازو، که در محفظه پنهان شده، مجهز به مثلاً می باشد. ب. جرم 100 گرمی تهیه شد. تشتک توزین برای کالاهای مورد نظر و مجموعه ای از وزنه ها (استانداردهای جرمی) روی بازوی تعادل دیگر قرار دارند. در طول فرآیند توزین، توده‌های مرجع توسط اهرم‌هایی از بازوی تعادل خارج می‌شدند که دقیقاً با جرم کالایی که باید وزن می‌شد مطابقت داشت. این حساسیت یکنواخت را در کل محدوده بار 100 گرم تضمین می کند.

تیرهای تعادل با یاتاقان‌های اصطکاک کم اغلب به حالت سکون (تعادل) حرکت می‌کردند، به طوری که فرآیند توزین بسیار زمان‌بر بود. سیستم های مرطوب کننده مانند به عنوان مثال. ب. میرایی قوطی، هنگامی که هوا در سیلندرهای غیر لمسی فشرده شده و منجر به میرایی ارتعاشات می شود.

مانند آب، اجسام نیز شناوری را در هوا تجربه می کنند. به نظر می رسد کالاهایی که باید وزن شوند با توجه به جرم هوای جابجا شده سبک تر باشند.

برای اندازه‌گیری‌های بسیار دقیق، تعادل‌های خلاء ساخته شد که در آن جرم را می‌توان بدون شناوری تعیین کرد. امروزه اصلاح شناوری را می توان به صورت الکترونیکی با ترازوهای مخصوص انجام داد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *