کاربردهای اسید نیتریک در شیمی

تصویر

حدود 10-5 درصد از اسید نیتریک در شیمی آلی برای واکنش های اکسیداسیون استفاده می شود. ترکیبات به دست آمده از این طریق عمدتاً در تولید مواد پلیمری استفاده می شود. ب. اسید آدیپیک (هگزان دیوئیک اسید)، یک ماده اولیه مهم برای تولید پلی آمیدهایی مانند نایلون و پرلون، با برش اکسیداتیو سیکلوهگزان با استفاده از اسید نیتریک به عنوان عامل اکسید کننده سنتز شد.
5-10 درصد دیگر برای واکنش های نیتراسیون ترکیبات نیترو مهم عبارتند از: ب. معروف مواد منفجره تری نیتروتولوئن (TNT)، برخی از رنگهای نفتول (مانند نفتول زرد S) و همچنین داروها، مانند آنتی بیوتیک کلرامفنیکل یا برخی از عوامل شیمی درمانی.

تصویر

Dinitrotoluene در مقادیر زیاد به عنوان یک واسطه مهم برای سنتز پلی یورتان ها تولید می شود.

مواد منفجره نیتروسلولز و نیتروگلیسیرین نیز با استفاده از اسید نیتریک تولید می شوند که نام اصلی آنها نیترات سلولز و گلیسریل تری نیترات است زیرا ترکیبات نیترو نیستند بلکه استرهای اسید نیتریک هستند.

تصویر

یکی دیگر از زمینه های کاربرد اسید نیتریک، عملیات سطحی فلزات است، به عنوان مثال، ترشی کردن یا اچ کردن. ب از فولاد ضد زنگ.
نمک های اسید نیتریک، نیترات ها، به عنوان مواد منفجره یا در آتش بازی استفاده می شود. اولین ماده منفجره شناخته شده پودر سیاه، مخلوطی از 75 درصد نیترات پتاسیم، 10 درصد گوگرد و 15 درصد زغال چوب پودری است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *