فنل و مشتقات در شیمی

علاوه بر این، فنل به عنوان ماده اولیه برای تولید پلاستیک، رزین های فنولیک، فنل فتالئین (شاخص)، اسید پیکریک، داروها، حشره کش ها، مواد نگهدارنده چوب، مواد منفجره، عوامل دباغی و موارد دیگر استفاده می شود. با چند تراکم متانال و فنل. آنها اولین پلاستیک های ساخته شده در جهان بودند. مخترع آن LEO HENDRIK BAEKELAND در ارکنر در نزدیکی برلین در سال 1909 بود. بنابراین او به “پدر پلاستیک” تبدیل شد. بدنه خودروی ترابانت از رزین فنولیک تقویت شده با الیاف ساخته شده است.

مشتقات فنل
نه تنها خود فنل مهم است، بلکه آن نیز مهم است مشتقات . اینها ترکیباتی هستند که علاوه بر گروه OH، گروه های عاملی دیگری نیز روی حلقه معطر دارند، به عنوان مثال. ب. اسید سالیسیلیک که قبلاً ذکر شد.

بنابراین گنجانده شده است فنل آلدهیدحداقل یک گروه OH و یک CHO. این مواد مانند وانیلین B. معمولا بوی بسیار مطبوعی دارد و در طبیعت گسترده است. از آنها به عنوان رایحه در صنعت عطرسازی استفاده می شود.

مانند فنل اتر تمام اتر

( آر 1 – O – آر 2 )که حداقل یک رادیکال معطر دارند. برخی از این مواد به طور طبیعی نیز وجود دارند و در صنعت عطرسازی و عطرسازی نیز استفاده می شوند (مثلاً: آنیزول، دی فنیل اتر).

رزین های فنولیک رزین های مصنوعی هستند که از تراکم آلدئیدها (به ویژه فرمالدئید) با فنل حاصل می شوند. اینها عمدتاً برای ساخت پلاستیک های فنلی استفاده می شوند.

فنل فتالئین یک رنگ آلی است که در محلول های اسیدی و خنثی بی رنگ است و در محلول های قلیایی صورتی رنگ می شود. فنل فتالئین یکی از پرکاربردترین شاخص ها برای تیتراسیون اسید-باز است.

فنل های چند ظرفیتی

فنل ه همچنین می تواند بیش از یک گروه هیدروکسی روی حلقه آروماتیک داشته باشد. بسته به تعداد گروه های OH، آنها به عنوان یک ظرفیتی، دو ظرفیتی یا سه ظرفیتی شناخته می شوند، زیرا می توانند به همان اندازه پروتون تولید کنند.

تک ظرفیتی: فنل (هیدروکسی بنزن)
دو ظرفیتی:کاتکول (1،2-دی هیدروکسی بنزن)، رزورسینول (1،3-دی هیدروکسی بنزن)، هیدروکینون (1،4-دی هیدروکسی بنزن)،
سه ظرفیتی: پیروگالول (1،2،3-تری هیدروکسی بنزن).

فنل‌های پلی‌هیدریک کریستالی هستند، نسبتاً به راحتی در آب محلول هستند و همچنین کمی اسیدی هستند. اگر یک اتم کربن حلقه علاوه بر این با یک یا چند گروه الکترون گیر جایگزین شود، به عنوان مثال. ب با گروه نیترو

( – ن O 2 )، خاصیت اسیدی گروه فنلی OH بسیار افزایش یافته است و تقریباً می تواند با قدرت برخی از اسیدهای معدنی مطابقت داشته باشد (به عنوان مثال HCl،

اچ ن O 3) (مثلاً اسید پیکریک = 2،4،6-ترینیتروفنول).

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا