پیتر واگ در شیمی

زمانی که در آن زندگی می کرد

در نیمه دوم قرن نوزدهم، اروپا تغییرات سیاسی و اقتصادی عمیقی را تجربه کرد. در مارس 1848 انقلاب بورژوایی تمام ایالت های آلمان را فراگرفته بود. در سال های بعد، انقلاب صنعتی در اروپا به پایان رسید. در سال 1866، WERNER VON SIEMENS اصل الکترودینامیک و اهمیت آن را برای فناوری تشخیص داد. این امر امکان هدایت الکتریسیته را از طریق خطوط فشار قوی (از سال 1882) فراهم کرد. توماس ادیسون لامپ را اختراع کرد. با این اختراعات و پیشرفت های مهم، شاخه جدیدی از صنعت به وجود آمد، صنعت برق که موتورهای الکتریکی، ماشین های دینام، کابل ها، تابلو برق، لامپ ها و غیره را تولید می کرد.

دانش شیمی نیز به طور فزاینده ای به صورت صنعتی مورد استفاده قرار گرفت. با توجه به فرآیندهای جدید تولید آهن در مقیاس بزرگ، به عنوان مثال. ب- در فرآیند BESSEMER، تولید ماشین آلات جدید و بهتر امکان پذیر شد. شیمیدان بلژیکی ERNEST SOLVAY پیش نیازهای فنی را برای تولید نوشابه در مقیاس بزرگ ایجاد کرد. ADOLF VON BAEYER اولین کسی بود که رنگ طبیعی محبوب نیلی را سنتز کرد و در نتیجه پایه و اساس تولید در مقیاس بزرگ آن را گذاشت. شرکت های شیمیایی مانند BAYER یا BASF در آلمان تاسیس شدند و هنوز هم جزو بزرگترین شرکت ها در صنعت شیمیایی هستند.
علاوه بر کشف جدول تناوبی عناصر توسط MENDELEJEW و MEYER و پایه و اساس شیمی ساختاری آلی توسط KEKULÉ، شیمی فیزیک یک پیشرفت قابل توجه سه قانون اصلی ترمودینامیک فرموله شد و اصول کاتالیز به طور سیستماتیک توسط OSTWALD مورد بررسی قرار گرفت و برای فرآیندهای در مقیاس بزرگ استفاده شد. در اوایل مشخص شد که واکنش های شیمیایی اساسی اغلب واکنش های تعادلی هستند. CATO MAXIMILIAN GULDBERG و PETER WAAGE همچنین بررسی کردند که چگونه می توان این تعادل ها را به صورت کمی توصیف کرد و چگونه می توان آنها را تحت تأثیر قرار داد.

رزومه علمی

پیتر لیبرا در 29 ژوئن 1833 در شهر کوچک فلکفورد (نروژ) به عنوان پسر یک کاپیتان به دنیا آمد. پدرش امکان تحصیل در رشته پزشکی را برای او فراهم کرد که در سال 1858 برای او بسیار خسته کننده بود و به علوم طبیعی روی آورد. به عنوان دانشجوی شیمی، در سال 1859 برای رساله خود به نام تئوری رادیکال های اسیدهای اکسیژن مدال طلا دریافت کرد و بورسیه دانشگاه شد. پس از یک اقامت کوتاه تحقیقاتی با رابرت بونسن در هایدلبرگ، دانشگاه کریستینیا او را به عنوان استاد شیمی در سال 1862 منصوب کرد، چهار سال پس از شروع مطالعات شیمی.

او در اینجا به همراه برادر همسرش CATO MAXIMILIAN GULDBERG شروع به تحقیق در مورد “میل ترکیبی شیمیایی”. در آن زمان، این به معنای نیروهای محرک واکنش های شیمیایی و امکان تأثیرگذاری بر آنها درک می شد.
در اوایل سال 1864، گولدبرگ و WAAGE در اولین کار بنیادی خود اظهارات مهمی در مورد موقعیت تعادل های شیمیایی به عنوان تابعی از شرایط واکنش، جرم و دما بیان کردند. در سال 1867 آنها متوجه شدند که سرعت واکنش با “جرم فعال”، یعنی تعداد مولکول ها در واحد حجم، و در نتیجه غلظت آنها، متناسب است. با این حال، این آثار برای مدت طولانی مورد توجه قرار نگرفت و تنها در سال 1877 توسط OSTWALD و VAN’T HOFF مورد توجه قرار گرفت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا