همجوشی هسته ای در شیمی | فرهنگ لغت دانشجویی

انتشار انرژی در خورشید

درون خورشید مدام موفق می شود سوخت هسته ای . او منبع انرژی خورشیدی است. هلیوم از هیدروژن تشکیل می شود. به همین دلیل است که این فرآیند نیز نامیده می شود سنتز هلیوم تعیین شده است.
خورشید یک توپ عظیم گازی است که در حال حاضر از حدود 73 درصد هیدروژن و حدود 25 درصد هلیوم تشکیل شده است. دما در هسته حدود 15 میلیون کلوین است و فشار در اطراف است

10 16 پاسکال و چگالی 160 جی سانتی متر 3. اینها شرایطی است که در آن همجوشی هسته ای انجام می شود. دو هسته هیدروژن به هم می پیوندند و دوتریوم را تشکیل می دهند. انرژی آزاد می شود و پوزیترون ها ساطع می شوند. سپس با هسته تریتیوم 3 ترکیب می شود و هلیوم را تشکیل می دهد و انرژی و یک نوترون آزاد می کند.
در کل فرآیند، انرژی از

4.2 ⋅ 10 – 12 جی
منتشر شد. میلیاردها چنین فرآیندی در هر ثانیه در خورشید انجام می شود. در یک ثانیه 567 میلیون تن هیدروژن به 562.8 میلیون تن هلیوم تبدیل می شود. این بدان معناست که در هر ثانیه یک نقص جرمی 4.2 میلیون تنی در خورشید رخ می دهد. این بدان معناست که خورشید در هر ثانیه 4.2 میلیون تن سبک تر می شود.

این نقص انبوه مربوط به انرژی از

3.8 ⋅ 10 26 جی.

خورشید در هر ثانیه این انرژی را به فضای اطراف ساطع می کند. بخشی از آن به زمین ختم می شود.
خورشید تاکنون حدود 1/3 از ذخیره هیدروژن خود را مصرف کرده است. با این حال، هیدروژن موجود در حال حاضر برای چند میلیارد سال دوام خواهد آورد.

که در ستاره های عظیم همجوشی هلیوم زمانی آغاز می شود که در داخل به دمای کافی بالا برسد. همجوشی هسته ای با نیتروژن، اکسیژن و سیلیکون نیز امکان پذیر است و همچنین در ستارگان مسن تری که در داخل به اندازه کافی داغ می شوند رخ خواهد داد. با این حال، انرژی تنها تا زمانی که آهن تشکیل شود آزاد می شود. فراتر از آهن، واکنش‌های همجوشی دیگر اگزرگونیک نیستند، بلکه اگزرگونیک هستند. سپس انرژی از محیط خارج می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا