مخلوط مواد در شیمی | فرهنگ لغت دانشجویی

مخلوط همگن مواد
اصطلاح همگن از یونانی می آید و به معنای مشابه است. در شیمی و فیزیک، یک جسم یا یک سیستم به عنوان همگن شناخته می شود که فقط یک فاز در آن رخ دهد، صرف نظر از تعداد اجزا، به عنوان مثال. ب. فقط جامد، فقط مایع یا فقط گاز. با این حال، همگن مترادف با اصطلاحات خالص یا غیر مخلوط نیست. مخلوط ها همچنین می توانند همگن باشند، به عنوان مثال. ب. پودر، آرد نشاسته (آمیلوز و آمیلوپکتین)، آلیاژها (برنج، آمالگام)، مخلوط الکل و آب (شراب، ویسکی و غیره)، محلول‌های نمک یا اسیدها (محلول سودا، سرکه)، مخلوط‌های گازی (هوا، شهر). گاز، گاز طبیعی). همه سیستم های همگن با این واقعیت مشخص می شوند که ترکیب فاز در هر نقطه از سیستم یکسان است.

مخلوط ناهمگن مواد
اصطلاح ناهمگون همچنین از یونانی می آید و به معنای متفاوت است، که به موجب آن در فیزیک و شیمی به عنوان یک سیستم یا مخلوطی که شامل چندین مرحله است درک می شود. فازهای غیر قابل اختلاط می توانند در حالت تجمعی مشابه نفت و آب باشند، یا می توانند متفاوت باشند، مانند محلول آبی روی یک رسوب کم محلول.

مخلوط کلوئیدی مواد
تشخیص فازهای منفرد اغلب از نظر ماکروسکوپی چندان آسان نیست. به عنوان مثال، این واقعیت که شیر مخلوط فازی از یک فاز آبی و یک فاز چربی است، تنها در زیر میکروسکوپ قابل مشاهده است. در چنین مواردی صحبت می شود کلوئیدیدر سیستم ها (پراکندگی ها، امولسیونen آئروسل هاn)، یعنی فازهایی که به طور خاص به روشی مشخص تقسیم شده اند.

کلوئیدها (ترکیبی از حالت های مختلف سنگدانه)

پراکنده (داخلی)
فاز
پراکنده کننده
(فاز بیرونی)
مثال ها
مایع محکم گل، کره
گازی محکم فوم ساختمانی، شکلات گازدار، سنگ پا
محکم مایع لاک پنجره سفید
مایع مایع امولسیون، پماد، شیر
گازی مایع کف صابون،
محکم گازی گرد و غبار، دود، دود تنباکو
مایع گازی

آئروسل، مه، اسپری دئودورانت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا