رنگدانه ها در شیمی | فرهنگ لغت دانشجویی

طبقه بندی بر اساس رنگ

رنگدانه ها بر اساس ظاهر رنگشان طبقه بندی می شوند رنگدانه های سفید و رنگدانه های رنگی آ. رنگدانه های رنگی مقدار مشخصی نور مرئی را جذب کرده و بقیه تابش را منعکس می کند. بنابراین در رنگ مکمل طول موجی که جذب می کنند ظاهر می شوند. رنگدانه های سیاه در تمام محدوده طیفی نور مرئی جذب می شود و در حالی که تابش را منعکس نمی کند رنگدانه های سفید همه تشعشعات را پراکنده و منعکس می کند اما چیزی جذب نمی کند. خاصیت درخشان فلزی رنگدانه های مرواریدی از تقویت یا خاموش شدن نواحی نور در هنگام قرار گرفتن امواج نور، یعنی از طریق تداخل، ناشی می شود.

برخلاف رنگ‌ها، رنگدانه‌ها همیشه در محیط مورد استفاده نامحلول هستند و به صورت کریستال در آن معلق می‌شوند. کدورت و شدت رنگ – به اصطلاح قدرت رنگ – رنگدانه ها تا حد زیادی به اندازه این کریستال ها بستگی دارد. هر چه کریستال ها کوچکتر باشند، قدرت رنگ آنها بیشتر است. مناسب ترین کریستال هایی با اندازه دانه بین 0.5 میکرومتر و 2 میکرومتر هستند.
رنگ یک رنگدانه تحت تأثیر عوامل زیادی است. علاوه بر اندازه ذرات و ساختار شیمیایی، متغیرهای فیزیکی متعددی مانند ساختار کریستالی، تغییرات کریستالی یا درجه تراکم ذرات نیز تأثیر رنگ را تعیین می کنند. رنگ با جذب انتخابی و انعکاس محدوده طول موج مشخصی از نور مرئی ایجاد می شود.
تأثیر پارامترهای شیمیایی و فیزیکی ذکر شده بر رنگ از این نظر به وضوح قابل مشاهده است که رنگدانه های رنگی مختلف در سایه های زرد، قرمز، قهوه ای یا سیاه را می توان با تغییرات اکسید آهن و اندازه ذرات مختلف تولید کرد.

از رنگدانه های سفید علاوه بر رنگ آمیزی سفید، برای روشن کردن رنگ های دیگر نیز استفاده می شود.
به دلیل سمی بودن، رنگدانه سفید سرب که از دوران باستان مورد استفاده قرار می گرفت، امروزه دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد. به جای آن اولین (از سال 1916) رنگدانه معدنی مصنوعی است دی اکسید تیتانیوم لگد زد. به دلیل شفافیت بالا و مقاومت در برابر نور خوب، پرمصرف ترین رنگدانه در جهان امروزی است. در لاک ها و رنگ ها و همچنین در کرم ها، خمیر دندان ها و قرص ها استفاده می شود.

به ویژه در مورد پوشش های خودرو، ذرات فلزی علاوه بر رنگدانه رنگی برای دستیابی به اثر درخشندگی فلزی اضافه می شود. سپس ذرات برنج به رنگ ها درخشش طلایی می بخشد، در حالی که ذرات آلومینیوم ظاهری نقره ای ایجاد می کنند. تاثیر نوری به زاویه دید و اندازه ذرات فلزی بستگی دارد. ذرات بزرگتر باعث ایجاد اثر زرق و برق می شوند، در حالی که ذرات کوچکتر یک انتقال صاف ایجاد می کنند.

رنگدانه های مرواریدی حاوی ذرات حامل پلاکتی شکل ساخته شده از شیشه یا میکا هستند که با لایه نازکی از دی اکسید تیتانیوم یا اکسید آهن، به عنوان مثال، حدود 0.1 میکرومتر ضخامت دارند. با استفاده از این رنگدانه ها، بیننده بسته به زاویه دید، سایه رنگ متفاوتی را درک می کند.

برنامه های کاربردی

رنگدانه ها برای رنگ آمیزی طیف گسترده ای از مواد مانند ب. پلاستیک، مواد مورد استفاده در بخش چاپ، در لوازم آرایشی و بهداشتی و در ساخت رنگ. به عنوان مثال، برای ساختن رنگ، رنگدانه رنگ مورد نظر در یک کلاسور پخش می شود. بایندر وظیفه اتصال دائمی ذرات رنگدانه را به سطح نقاشی دارد. بنابراین بایندر با توجه به بستری که قرار است رنگ روی آن اعمال شود انتخاب می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا