جستجوی جنایی سرنخ ها با روش های شیمیایی در شیمی

تقریباً هر روز رسانه ها با روش های جدیدی برای جستجوی سرنخ ها یا شناسایی مواجه می شویم. شیمیدانان در خدمت جرم شناسی امروزه روشهای قدرتمند بسیاری برای تجزیه و تحلیل کوچکترین ذرات مواد و ارائه شواهدی از سیر وقایع در اختیار دارند. نه تنها گچ گیری، آثار رژ لب، بررسی پرتابه، بررسی فیبر میکروسکوپی یا اثر انگشت از ردپای مهم جستجو هستند. دانشمند پزشکی قانونی مدرن همچنین بزاق، مایع منی، خون یا سلول های پوست را با استفاده از روش های تجزیه و تحلیل شیمیایی یا فیزیکی بررسی می کند. را شیمی قانونی به طور فزاینده ای به حل جرایم کمک می کند.

اثر انگشت قابل مشاهده می شود

البته در مورد جرم، اولین کاری که باید انجام شود این است که ثابت شود مرتکب در صحنه جرم بوده است. راه های مختلفی برای این کار وجود دارد. یکی از موارد ضروری ارزیابی “عادی” است. اثر انگشت.
البته تشخیص هویت افراد بر اساس مقایسه اثر انگشت است. ظاهراً این کار را می توان بدون مواد شیمیایی انجام داد، قبلاً توسط مردم انجام می شد و اکنون با کمک رایانه ها نسبتاً سریع است.
با این حال، برای اینکه بتوان آثار را با هم مقایسه کرد، ابتدا باید قابل مشاهده باشند. تنها در موارد بسیار معدودی، مرتکب یک اثر منفرد و به راحتی قابل تشخیص بر روی لیوان از خود بر جای گذاشته است. حتی با بهترین ذره بین نمی توانید چیزی را روی چرم، چوب یا مواد دیگر ببینید. در اینجا شیمی کمک می کند. اثر انگشت از مواد طبیعی خاصی از جمله اسیدهای آمینه (اجزای پروتئینی) و چربی ها تشکیل شده است. به عنوان مثال، اسیدهای آمینه یک ترکیب آبی با نین هیدرین تشکیل می دهند. اگر این وسیله تشخیص بر روی سطح مورد بررسی اسپری شود، خطوط اثر انگشت قابل مشاهده می شود و می توان آن را با سایرین مقایسه کرد.
اگرچه احتمال مطابقت اثر انگشت طبیعی دو نفر بسیار کم است، اما تا حد زیادی به “کیفیت” اثر انگشت بستگی دارد. با این وجود، عبارت «اثرانگشت» به عباراتی جذاب برای سایر علائم متمایز تبدیل شده است که نیازی به لمس انگشت ندارند.

اثر انگشت ژنتیکی

یک نمونه از این است اثر انگشت ژنتیکی “، که تعیین آن تنها چند سالی است که میسر شده است. این اصطلاح اغلب در رابطه با جرایم جدی استفاده می شود، اما این روش برای شناسایی عمومی افراد از مواد بیولوژیکی استفاده می شود. بر اساس تجزیه و تحلیل بیوشیمیایی، دانشمندان می توانند آن را به یک فرد خاص اختصاص دهند. احتمال تطابق دو اثر انگشت ژنتیکی کمتر از 1: 1,000,000 است. کوچکترین مقادیر خون، سلول های پوست، بزاق، مو یا اسپرم برای آنالیز مناسب هستند.

جست‌وجوی ژنوم انسان، که در مواد شیمیایی غیرقابل انکار است اسیدهای نوکلئیک – ذخیره شده است. ساختار پیچیده DNA (دئوکسی ریبونوکلئیک اسید) حاوی “طرح نقشه” برای ارگانیسم (انیمیشن) است. اطلاعات روی یک رشته پیچ خورده دوتایی (مارپیچ دوگانه) به ترتیب چهار باز آلی آدنین (A)، گوانین (G)، تیمین (T) و سیتوزین (C) کدگذاری می‌شوند. بخش هایی از DNA وجود دارد که به طور جداگانه متفاوت است. آنها مشخصه هستند و درست مانند اثر انگشت فردی، برای شناسایی واضح کار می کنند. فقط دوقلوهای همسان شباهت زیادی دارند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا