تجزیه و تحلیل عنصری کیفی آلی در شیمی

ساختار ترکیبات آلی

علاوه بر اتم‌های کربن، ترکیبات آلی عمدتاً حاوی اتم‌های هیدروژن، اکسیژن و نیتروژن هستند. علاوه بر این، گاهی اوقات اتم های هالوژن، گوگرد و فسفر نیز در مولکول ها متصل می شوند.

اجزای تشکیل دهنده یک ماده را می توان با استفاده از تحلیل عنصری کیفی آزمایشی تعیین شود.

علاوه بر فرآیندهای شیمیایی ساده می توان از فرآیندها نیز استفاده کرد طیف سنجی و همچنین رویه های کروماتوگرافی مورد استفاده قرار گیرد.

شواهد شیمیایی از اجزای مواد آلی

 1. تشخیص کیفی کربن
  بیشتر مواد آلی تحت حرارت شدید تجزیه می شوند و زغال می کنند یا با شعله دوده ای می سوزند.برای ترکیبات فرار یا کم کربن، کربن فقط به طور غیر مستقیم از طریق دی اکسید کربن قابل شناسایی است.

  دی اکسید کربن را می توان با محلول هیدروکسید باریم تشخیص داد

  (بآ(Oاچ)2)اجرا کردن. گاز تشکیل شده در طی واکنش به محلول هیدروکسید باریم وارد می شود. در حضور دی اکسید کربن، یک رسوب سفید رنگ تشکیل می شود که کربنات باریم کم محلول است.

  (بآسیO3).

 2. تشخیص کیفی هیدروژن
  اگر در حین احتراق ماده مورد بررسی، آب تولید شود، نشان دهنده آن است هیدروژناتم ها در مولکول ها وجود دارند.
  در هنگام احتراق، آب حالت گازی دارد، بنابراین می توان آن را بر روی یک صفحه شیشه ای سرد متراکم کرد و در نتیجه تشخیص داد.آب حاصل را می توان با استفاده از سولفات مس بی آب نیز تصفیه کرد

  (سیواسO4)شناسایی شود. زیرا در هنگام جذب آب رنگ آن از بی رنگ به آبی تغییر می کند.

 3. تشخیص کیفی نیتروژن
  اگر ماده مورد بررسی همراه با آهک سودا (هیدروکسید سدیم و اکسید کلسیم) گرم شود، تشکیل آمونیاک با اکثر ترکیبات نیتروژن آلی قابل مشاهده است.احتیاط!).این بیشتر کیفی در نظر گرفته می شود اثبات نیتروژن. آمونیاک گازی است و بوی تند می دهد. اگر یک کاغذ نشانگر جهانی مرطوب را در فضای واکنش نگه دارید، آبی می شود.
 4. تشخیص کیفی هالوژن ها
  وجود اتم های هالوژن (مانند کلر، برم، ید) را می توان با نمونه بیلشتاین تعیین کنند. یک سیم مسی که قبلا آنیل شده است در ماده نمونه قرار می گیرد و سپس سیم در شعله مشعل نگه داشته می شود. (احتیاط!)آیا اتم های هالوژن هاn در ماده موجود است، شعله مشعل به رنگ سبز مشخص تبدیل می شود، زیرا هالیدهای مس در جریان واکنش تشکیل شده و تبخیر می شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا