استرانسیوم در شیمی | فرهنگ لغت دانشجویی

خواص عنصر

طبقه بندی در جدول تناوبی
از عناصر و خواص
ساختار اتمی
عدد اتمی: 38 38 پروتون
38 الکترون
دوره 5 5 پوسته الکترونی اشغال شده
دوم گروه اصلی 2 الکترون بیرونی
پیکربندی الکترون در حالت پایه Kr 5s2
الکترونگاتیوی 1.0
انرژی یونیزاسیون در eV 5695
رایج ترین اعداد اکسیداسیون II
جرم اتمی عنصر در u 87.62
شعاع اتمی در 10-10 متر 2:15
شعاع یون در 10-1 0 متر 1.27 (+2)
حالت ماده در حالت عادی محکم

ثابت های مادی و فراوانی وقوع در طبیعت

ایزوتوپ های عنصر

استرانسیوم در طبیعت به صورت مخلوطی از چهار ایزوتوپ پایدار مختلف یافت می شود. علاوه بر این، 24 ایزوتوپ رادیواکتیو دیگر به طور مصنوعی تولید شده است.

عدد اتمی Z عدد جرمی A جرم اتمی در u فرکانس
که در ٪
38 84 83.913 430 0.56٪
86 85.909 285 9.9٪
87 86908 892 7.0٪
88 87.905 641 82.6٪

خواص بیشتر

استرانسیوم یک فلز سبک نقره ای-سفید، نرم و به راحتی چکش خوار است. هنگامی که در معرض هوا قرار می گیرد، به سرعت زرد مایل به خاکستری می شود. این یک پوشش از اکسید استرانسیوم SrO را تشکیل می دهد که در صورت خیس شدن به هیدروکسید استرانسیوم تبدیل می شود. نقطه ذوب و جوش نسبتاً پایینی دارد. استرانسیوم سه تغییر ایجاد می کند: α-استرانسیوم، β-استرانسیوم و γ-استرانسیوم. استرانسیوم متعلق به گروه «فلزات قلیایی خاکی» است. از نظر رفتار شیمیایی شبیه کلسیم است، اما واکنش پذیرتر از این است. در ترکیبات خود، استرانسیوم تقریباً به طور انحصاری حالت اکسیداسیون +II را تشکیل می دهد؛ پتانسیل استاندارد منفی آن، آن را به عنوان یکی از الکترومثبت ترین فلزات بسیار پایه و به عنوان یک عامل احیا کننده قوی معرفی می کند. این فلز هنگام مالش بر روی اجسام سخت مشتعل می شود، به صورت پودری خود به خود در هوا مشتعل می شود و می سوزد و اکسید استرانسیوم و نیترید استرانسیوم را تشکیل می دهد. با آب و اسیدهای معدنی رقیق شده به شدت واکنش نشان می دهد. هیدروکسید استرانسیوم یا نمک های مربوطه در این فرآیند تشکیل می شوند. در نتیجه غیرفعال شدن، استرانسیم توسط اسیدهای قوی مانند اسید نیتریک بخار یا اسید سولفوریک غلیظ مورد حمله قرار نمی گیرد. حتی در دمای اتاق، استرانسیوم با هیدروژن واکنش می دهد و هیدرید را تشکیل می دهد. در دماهای بالاتر، مستقیماً با هالوژن، گوگرد، نیتروژن، فسفر و کربن واکنش داده و نمک های مربوطه را تشکیل می دهد. از آنجایی که استرانسیوم بسیار واکنش پذیر است، در تولوئن، نفت، روغن پارافین یا زیر گاز بی اثر ذخیره می شود.

کشف

در سال 1790، استرانسیوم به عنوان یک عنصر در معدنی استرونتینیت توسط پزشک ایرلندی ADAIR CRAWFORD (1748-1795) در ادینبورگ شناخته شد. در سال 1808 در لندن، DAVY موفق شد فلز را به شکل ناخالص با الکترولیز تولید کند. در هایدلبرگ در سال 1855، دانشمندان آلمانی BUNSEN و MATTHIESSEN برای اولین بار با الکترولیز مذاب استرانسیم و کلرید آمونیوم با کاتد آهن، استرانسیوم خالص و فلزی را به دست آوردند. نام این عنصر برگرفته از ماده معدنی استرونتیانیت است، نماد Sr توسط BERZELIUS پیشنهاد شده است.

وقوع/تولید

استرانسیوم یکی از رایج ترین عناصر روی زمین است و بیست و دومین عنصر رایج است. هرگز به شکل ابتدایی در طبیعت رخ نمی دهد. کانی های مهم استرانسیوم سلستین (SrSO4) و استرونتیانیت (SrCO3) هستند. ذخایر سلستین در مکزیک، اسپانیا و بریتانیای کبیر یافت می شود. تولید فنی استرانسیم یا از طریق الکترولیز نمک ذوب شده کلرید استرانسیم مخلوط با کلرید پتاسیم و یا به صورت آلومینوترمال از اکسید استرانسیم با احیاء با پودر آلومینیوم انجام می شود. تمیز کردن با تقطیر خلاء انجام می شود.

استفاده کنید

اهمیت فنی استرانسیم کم است. به عنوان یک گیرنده در فناوری خلاء و در لوله های الکترونی، به عنوان یک افزودنی به آلیاژهای آلومینیوم خاص، برای سخت شدن صفحات سربی باتری و به عنوان یک عامل اکسید زدا در متالورژی استفاده می شود. در پزشکی، استرانسیم بروماید به عنوان آرام بخش اعصاب و ماده حاجب اشعه ایکس استفاده می شود. برای کاهش تشعشعات، اکسید استرانسیوم به شیشه جلویی صفحه تلویزیون اضافه می شود. ترکیبات استرانسیوم مانند کلرید، نیترات، کربنات، سولفات و غیره. در صنایع آتش‌زی برای تولید چراغ‌های قرمز برای شعله‌های آتش، موشک‌های سیگنال، چراغ‌های هشدار و غیره استفاده می‌شوند. استفاده شده. فریت استرانسیوم برای ساخت آهنرباهای دائمی برای میکروموتورها، بلندگوها و غیره استفاده می شود. برخی از ایزوتوپ‌های استرانسیوم نیز در پرتودرمانی، چشم‌شناسی و زیست‌شناسی برای مطالعات متابولیک استفاده می‌شوند.

اتصالات مهم

هالیدها (SrX2)، اکسیدها (SrO)، سولفاتها (SrSO4)، فسفاتها (Sr3(PO4)2)،
نیترات های Sr(NO3)2، هیدریدها (SrH2) و کربنات ها (SrCO3).

ساختمان

استرانسیوم در نزدیکترین بسته بندی شش ضلعی متبلور می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *