لوتار مایر در شیمی | فرهنگ لغت دانشجویی

1. قرن 19 – زمانی که او در آن زندگی می کرد

لوتار مایر در دورانی زندگی می‌کرد که نه تنها تغییرات سیاسی بسیاری را به همراه داشت، بلکه پیشرفتی عظیم در علم و فناوری را تجربه کرد. بورژوازی مترقی، که لوتار مایر نیز از آن سرچشمه گرفت، به طور فزاینده ای به نقش مفید علوم طبیعی در تولید پی برد. تعدادی از اکتشافات و اختراعات مهم این زمان ناشی از این تعامل است.

در دوره 1806-1810 هامفری دیوی (1778-1829) الکترولیز فلزات قلیایی سدیم و پتاسیم را از هیدروکسیدهای مذاب و بعدها نیز فلزات قلیایی خاکی منیزیم، کلسیم و استرانسیوم را از نمک های مذاب تولید کرد.
در حدود سال 1828 شیمیدان آلمانی فریدریش وولر (1800-1882) برای اولین بار موفق شد. اوره، یک ماده آلی که به صورت مصنوعی در آزمایشگاه تولید می شود.
در سال 1839، فرانسوی LOUIS JACHES MANDE DAGUERRE (1789-1851) با قرار دادن یدید نقره بر روی صفحه مسی و تثبیت تصویر با محلول کلرید سدیم و سپس با محلول تیوسولفات، موفق به ایجاد تصاویر سیاه و سفید شد. در همان سال، ویلیام هنری فاکس تالبوت کشف کرد که برمید نقره نسبت به کلرید نقره به نور حساس تر است. بنابراین سال 1839 به عنوان تاریخ تولد در نظر گرفته می شود عکاسی.
همچنین روش اساسی کار از a سلول سوختی در سال 1839 دانشمند انگلیسی ویلیام رابرت گروو مستقیماً تبدیل انرژی شیمیایی به انرژی الکتریکی را در آزمایشگاه نشان داد. او بعداً فراموش شد.
در سال 1860، شیمیدان رابرت بونسن (1811-1899) و فیزیکدان گوستاو کیرشهوف (1824-1887) تحلیل طیفی و بدین ترتیب پایه و اساس کشف عناصر سزیم و روبیدیم را پی ریزی کرد.
در سال 1867، شرکت سوئدی Alfred Nobel & Co برای اولین بار ارائه کرد دینامیت که مالک شرکت آلفرد نوبل (1833-1896) اندکی قبل از آن توسعه داده بود.

اکتشافات علمی اساسی همچنین به این معنی است که فرآیندهای فنی در مقیاس بزرگ بهتر و بهتر تسلط یافته و سودهای کلانی را به همراه داشته است. فرآیندهای تولید فولاد و اسید سولفوریک متحول شد. اولین خط راه آهن آلمان ساخته شد و تلگراف معرفی شد. شیمی مصنوعی آلی به‌ویژه از طریق اجرای موفق فنی سنتز رنگ‌هایی مانند نیل یا مواد دارویی مانند آسپرین به خوبی توسعه یافت. در نتیجه، بسیاری از شرکت های شیمیایی بزرگ مانند BASF و BAYER AG تأسیس شدند که امروزه نیز شرکت های پیشرو در صنعت خود هستند.

2. سالهای نوجوانی و دانشگاه

در 19 اوت 1830 بود لوتار مایر به عنوان پسر یک پزشک در Varel an der Jade (اولدنبورگ) به دنیا آمد. در دوران کودکی او با انواع بیماری های جدی مواجه بود که به این معنی بود که او فقط پس از یک دوره بهبودی جسمی می توانست دبیرستان را به پایان برساند. او به ویژه به زبان های باستانی و همچنین به علوم طبیعی و ریاضیات علاقه داشت. خواندن کلاسیک یونانی در اصل برای او آرامش و شادی بود.
پس از اتمام موفقیت آمیز Abitur خود در سال 1851، MEYER برای اولین بار تصمیم گرفت مانند پدرش که در این بین درگذشت، پزشک شود. پس از تحصیل در رشته پزشکی در وورزبورگ و زوریخ، دکترای خود را در سال 1854 “در مورد گازهای خون” دریافت کرد. رابرت بونسن (1811-1899) به هایدلبرگ رفت. علاوه بر روش‌های آنالیز گاز BUNSEN، او با بسیاری از شیمیدان‌های جوان در آنجا آشنا شد، زیرا آزمایشگاه BUNSEN مرکز جذابی برای دانشمندان در سراسر جهان بود. او با آگوست ککولی (1829-1896) دوست شد که بعدها شیمی ساختاری را پایه گذاری کرد و فرمول حلقه بنزن را کشف کرد، و همچنین با آدولف فون بایر (1835-1917) که جایزه نوبل شیمی 1905 را برای کارش در مورد کارش دریافت کرد، آشنا شد. رنگ های ارگانیک

پس از شرکت در یک سری سخنرانی در زمینه فیزیک ریاضی در کونیگزبرگ، دکترای خود را در بهار 1858 در برسلاو دریافت کرد. فیل در مورد اثرات مونوکسید کربن بر خون MEYER در برسلائو به عنوان یک مدرس خصوصی و رئیس آزمایشگاه شیمی در دانشگاه برسلاو مشغول به کار شد. او سخنرانی های متعددی در مورد بیوشیمی، فتوشیمی، آنالیز گاز و آنالیز حجمی ارائه کرد.

3. تحقیق و تدریس

کنگره بین المللی شیمیدانان در کارلسروهه، که در سپتامبر 1860 مشهور شده بود، تأثیر زیادی بر لوتار مایر گذاشت. تمرکز اصلی این کنگره استانداردسازی اصطلاحات در شیمی و ایجاد یک نظریه شیمیایی یکپارچه بود. و همچنین صحبت های پر جنب و جوش از STANISLAO CANNIZZARO (1826-1910) در مورد شیمی نظری غیرقابل سازش و شنیدنی تنها یک حقیقت، اثر خود را بر روی MEYER گذاشت.
در نتیجه، لوتار مایر کار خود را در سال 1862 آغاز کرد: نظریه های مدرن شیمی “، که در سال 1864 ظاهر شد.
مایر برای پذیرش کرسی استادی در نویشتات ابرسوالده پس از هفت سال برسلاو را ترک کرد و در سال 1867 استاد تمام علوم طبیعی معدنی (کانی شناسی، شیمی، فیزیک…) شد. MEYER با همکار محترم خود یوهانا فولکمن در Neustadt-Eberswalde ازدواج کرد. همسر و مادر چهار فرزندش همچنان در کار علمی او مشارکت فعال داشتند.

از سال 1868 او توانست این کار را حتی بهتر در کارلسروهه دنبال کند. او قبلاً در «نظریه‌های مدرن» خود شش گروه عنصر را با توجه به ویژگی‌ها و وزن اتمی‌شان کنار هم قرار داده بود، گروه‌های اصلی و فرعی بعدی. به دنبال این، او 52 عنصر را در جدولی بسیار گسترده تر ترتیب داد. با این حال، قبل از اینکه او تصمیم بگیرد این نتایج را در سال 1870 منتشر کند، مندلیف قبلاً “رابطه خصوصیات با وزن اتمی عناصر” خود را در سال 1869 منتشر کرده بود.
این منجر به اختلاف اولویت بین MEYER و MENDELEJEW شد که با این حال، از نظر فنی جهت گیری داشت و حتی به دوستی بین دو دانشمند منجر شد.

مایر به پاس خدماتش در تدوین جدول تناوبی عناصر، مدال دیوی را از انجمن سلطنتی در سال 1882 به همراه مندلژو دریافت کرد.

در نتیجه سکته مغزی، لوتار مایر در سال 1895 به طور ناگهانی در توبینگن درگذشت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا