عنصر شیمیایی در شیمی | فرهنگ لغت دانشجویی

شیمیدان فرانسوی راه را برای موادی که نمی‌توانند توسط فرآیندهای شیمیایی بیشتر تجزیه شوند یا به یکدیگر تبدیل شوند رهبری کرد. ANTOINE DE LAVOISIER (1743-1794) اصطلاح “عنصر شیمیایی” را معرفی کرد. او بدین ترتیب آموزه چهار عنصر (آتش، آب، هوا، زمین) را حل کرد. ارسطو (384-332 ق.م) به بعد.

امروزه از آن به عنوان عنصر شیمیایی ماده ای خالص که فقط از اتم هایی با عدد اتمی یکسان تشکیل شده است. عناصر در تعداد متفاوت است پروتون ها در شما هسته اتمی.

آن دسته از عناصری که از یک نوع اتم تشکیل شده اند، یعنی. اچ. جایی که همه اتمe دارای تعداد پروتون های یکسان در هسته و همچنین حاوی همان تعداد نوترون در هسته هستند. عناصر خالص (یا عناصر ناهمسانی) تعیین شده است. مثالها عبارتند از آلومینیوم یا فلوئور

اکثریت قریب به اتفاق عناصر مخالف آن هستند اختلاط عناصر. طبق تعریف عنصر، همه اتم های یک عنصر مخلوط دارای تعداد پروتون یکسان در هسته هستند، اما تعداد نوترون های هسته متفاوت است. چنین ذرات (هسته ها) ایزوتوپ نامیده می شوند (یونانی: iso topos = همان مکان). همه ایزوتوپ ها یک عنصر در جدول تناوبی عناصر یک مکان را اشغال می کند و با نماد عنصر یکسان مشخص می شود. عنصر کلر دارای دو ایزوتوپ کلر-35 و کلر-37 است که هر کدام 17 پروتون در هسته دارند. از 1000 اتم کلر، 18 نوترون در هسته برای 755 اتم (ایزوتوپ کلر-35) و برای 245 اتم، 20 نوترون در هسته (ایزوتوپ کلر-37) وجود دارد. قلع طبیعی z است. ب. مخلوطی از 10 ایزوتوپ مختلف. همه حاوی 50 پروتون در هسته هستند، اما از نظر تعداد نوترون ها متفاوت هستند (62، 64، 65، 66، 67، 68، 69، 70، 72، 74).

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا