رودیوم در شیمی | فرهنگ لغت دانشجویی

خواص عنصر

طبقه بندی در جدول تناوبی
از عناصر و خواص
ساختار اتمی
عدد اتمی: 45 45 پروتون
45 الکترون
دوره 5 5 پوسته الکترونی اشغال شده
هشتم. زیر گروه 9 الکترون بیرونی
پیکربندی الکترون در حالت پایه Kr 5s14d8
الکترونگاتیوی 2.2
انرژی یونیزاسیون در eV 7.46
رایج ترین اعداد اکسیداسیون III
جرم اتمی عنصر در u 102.91
شعاع اتمی در 10-10 متر 1,345
شعاع یون در 10-1 0 متر 0.75 (+3)
حالت ماده در حالت عادی محکم

ثابت های مادی و فراوانی وقوع در طبیعت

تصویر
سیم رودیوم

تصویر
آینه «دندانپزشک» با روکش رودیوم

ایزوتوپ های عنصر

رودیم به عنوان یک عنصر ناهمسان‌توپی در طبیعت فقط به شکل یک ایزوتوپ پایدار وجود دارد. تمام 32 ایزوتوپ شناخته شده دیگر رادیواکتیو هستند و به طور مصنوعی تولید شده اند.

عدد اتمی Z عدد جرمی A جرم اتمی در u فرکانس
که در ٪
45 103 102.905 511 100%

خواص بیشتر

رودیوم یک فلز سنگین نقره ای-سفید، سخت و به راحتی چکش خوار است. آن را در دو تغییر وجود دارد، در دماهای پایین اشکال α-رودیوم، در دماهای بالاتر اشکال β-رودیوم. رودیم نقطه ذوب و جوش نسبتاً بالایی دارد و بازتاب بسیار خوبی دارد. رودیوم به عنوان یک فلز واسطه معمولی، تقریباً تمام حالت های اکسیداسیون از -I تا V را در ترکیبات خود تشکیل می دهد که حالت III پایدارترین است. رودیم یک فلز گرانبها به دلیل پتانسیل طبیعی مثبت آن است. از نظر شیمیایی بسیار پایدار است. در شکل فشرده، مورد حمله اسیدها قرار نمی گیرد، اما می تواند در سیانید، قلیایی و مذاب سودا هضم شود. در شکل توزیع شده، این فلز در اسید هیدروکلریک، اسید سولفوریک و آکوا رژیا حل می شود.
در دماهای بالاتر با اکسیژن واکنش داده و اکسید رودیوم (III) و با کلر برای تشکیل رودیوم (III) کلرید ایجاد می‌کند. ترکیبات رودیوم (III) چند رنگ هستند و در آب محلول نیستند.

کشف

محقق و شیمیدان انگلیسی ویلیام هاید ولاستون (1766-1828) رودیوم را در سال 1803 در بقایای نامحلول پلاتین خام حل شده در آکوا رژیا کشف کرد. پس از جدا کردن فلزات پلاتین باقیمانده و درمان باقیمانده با الکل، او بلورهای قرمز تیره آمونیوم هگزا کلرورودات (III) را به دست آورد. از این، او فلز جدید را با بازپخت آن در جریانی از هیدروژن جدا کرد. به دلیل رنگ قرمز ترکیبات رودیوم، نام “رودیوم” به عنصر داده شد و در سال 1814 نماد شیمیایی “Rh” توسط برزلیوس پیشنهاد شد.

وقوع/تولید

رودیوم نادرترین عنصر از فلزات پلاتین است و هشتادمین عنصر رایج است. در طبیعت، رودیوم فقط به تنهایی و همیشه همراه با سایر فلزات پلاتین وجود دارد. مواد معدنی رودیوم شناخته شده نیستند. رودیم به مقدار کم در برخی از سنگ‌های پلاتین، ایریدوسمیم و طلای مکزیکی یافت می‌شود. ذخایر اصلی در آفریقای جنوبی، کانادا و روسیه است. رودیوم از حل کردن پلاتین خام در آبزیان تولید می شود. در باقی مانده های نامحلول همراه با اسمیم، ایریدیوم، روتنیم و نقره باقی می ماند. جداسازی از فلزات دیگر از طریق بسیاری از مراحل میانی انجام می‌شود و به اسید هگزا کلرورودیوم (III) ختم می‌شود، که در صورت شسته شدن با اسید کلریدریک با کلرید آمونیوم به نمک کم محلول کمپلکس آمونیوم هگزاکلررودات (III) تبدیل می‌شود. رودیم از آن با بازپخت در جریانی از هیدروژن به دست می آید.

استفاده کنید

رودیوم در تولید اسید نیتریک استفاده می شود. از آن به شکل آلیاژهای پلاتین-رودیوم برای تولید گازهای کاتالیزوری برای اکسیداسیون آمونیاک استفاده می شود. اما در عکاسی، در تولید کاتالیزور گاز اگزوز خودرو و غیره نیز کاربرد دارد. رودیوم به دلیل انعکاس پذیری بالا، مقاومت شیمیایی و سختی آن برای پوشش های گالوانیکی روی آینه های با کیفیت بالا، تلسکوپ های بازتابی، گوش و چشم، برای تماس های الکتریکی و برای اهداف تزئینی در پوشش جواهرات استفاده می شود.

ساختمان

رودیوم در نزدیکترین بسته بندی مکعبی است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *