رودولف کلازیوس در شیمی | فرهنگ لغت دانشجویی

زندگی کن و عمل کن

RUDOLF CLAUSIUS در 2 فوریه 1822 در کوسلین به عنوان ششمین فرزند از مجموع 18 فرزند یک معلم ارشد متولد شد. او فیزیک را در برلین خواند و برای حمایت از خواهر و برادر کوچکترش درس خصوصی داد. از سال 1844 در سالن بدنسازی فردریش-وردرشه در برلین تدریس کرد. پس از دریافت دکترای خود در سال 1848، در سال 1850 به عنوان مدرس مدرسه توپخانه و مهندسی برلین مشغول به کار شد. علاوه بر این در دانشگاه برلین تدریس می کرد.

در سال 1855 استاد مؤسسه فناوری فدرال سوئیس در زوریخ شد. از سال 1867 کلازیوس در دانشگاه وورزبورگ، از سال 1869 در دانشگاه بن، که با کار او به یک مرکز تحقیقات فیزیکی مهم تبدیل شد، کار کرد.
کلازیوس برای قدردانی از دستاوردهای علمی خود، در سال 1876 به عضویت آکادمی علوم برلین درآمد.
او به عنوان یک دانشمند بسیار شناخته شده در 24 اوت 1888 در بن درگذشت.

دستاوردهای علمی

یکی از مهمترین دستاوردهای علمی او این بود که او قانون پایستگی انرژی – فرموله شده توسط JR MAYER، JP JOULE، H.v. هلمهولتز – با ایده گرما به عنوان حرکت کوچکترین ذرات. از جمله، او انرژی جنبشی متوسط ​​را با دمای مطلق مرتبط کرد. کلازیوس در سال 1857 در مقاله ای با عنوان “در مورد نوع حرکتی که ما آن را گرما می نامیم” نوشت:

توضیح نیروی انبساط گاز و وابستگی آن به حجم و دما، همانطور که توسط کرونیگ ارائه شده است، با افزودن سایر حرکات دچار تغییر اساسی نمی شود. فشار گاز بر روی دیوار جامد به این دلیل است که تعداد زیادی مولکول دائماً در برابر دیوار پرواز می کنند و از آن می پرند.
نیرویی که باید از این حاصل شود، اولاً با حجم مقدار معین گاز با همان سرعت حرکت، و ثانیاً با همان حجم ماده زنده نسبت معکوس دارد.
متناسب با نیروی حرکت پیشروی (یعنی انرژی جنبشی – نویسنده) بدون اینکه سایر حرکات مستقیماً در نظر گرفته شوند.

از سوی دیگر، از قانون گی-لوساک می‌دانیم که فشار یک گاز کامل در حجم ثابت به همان نسبت دمای محاسبه‌شده از ۲۷۳- درجه سانتی‌گراد افزایش می‌یابد که آن را دمای مطلق می‌نامیم، و از آنچه که همین الان گفته شد که دمای مطلق انرژی جنبشی با حرکت پیشرونده مولکول ها متناسب است.

علاوه بر این، از آنجایی که، همانطور که در بالا ذکر شد، حرکات مختلف یک گاز معین در یک رابطه ثابت با یکدیگر هستند، انرژی جنبشی حرکت پیشروی بخش نسبی از کل انرژی جنبشی را تشکیل می دهد و بنابراین دمای مطلق نیز از کل موجود در گاز متناسب با نیروی زنده …

با آن او توسعه داد ترمولوژی یا ترمودینامیک به علم و آن را به شکل مدرن خود آورد. كلوزيوس نيز اولين كسى بود كه فرموله كرد قانون دوم ترمودینامیک به گونه ای که گرما به خودی خود نمی تواند از بدن سردتر به بدن گرمتر منتقل شود. او نه تنها جهت فرآیندهای موجود در طبیعت و فناوری را که به حال خود رها شده است، توصیف کرد، بلکه یافت قانون اساسی طبیعت .

علاوه بر این، او یک اندازه را معرفی کرد که او آنتروپی نامیده شد و بعدها مشخص شد که عامل بسیار مهمی است. آنتروپی در اختیار یک جسم اندازه گیری ارزش انرژی ذخیره شده در آن است. در عین حال، معیاری از نظم یا ساختاری است که در یک منطقه اتاق وجود دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *