روبیدیم در شیمی | فرهنگ لغت دانشجویی

خواص عنصر

طبقه بندی در جدول تناوبی
از عناصر و خواص
ساختار اتمی
عدد اتمی: 37 37 پروتون
37 الکترون
دوره 5 5 پوسته الکترونی اشغال شده
I. گروه اصلی 1 الکترون بیرونی
پیکربندی الکترون در حالت پایه Kr 5s1
الکترونگاتیوی 0.8
انرژی یونیزاسیون در eV 4.177
رایج ترین اعداد اکسیداسیون

من

جرم اتمی عنصر در u 85.47
شعاع اتمی در 10-10 متر 2.44
شعاع یون در 10-1 0 متر 1.48 (+1)
حالت ماده در حالت عادی محکم

ثابت های مادی و فراوانی وقوع در طبیعت

تراکم در تصویر در 25 درجه سانتی گراد

1.53

سختی طبق موهس 0.3
سرعت صوت در تصویر
دمای ذوب بر حسب درجه سانتی گراد 39
گرمای ویژه همجوشی در تصویر 25.74
دمای جوش بر حسب درجه سانتی گراد 688
گرمای ویژه تبخیر در تصویر 809.64
آنتروپی استاندارد S0 اینچ تصویر 77
هدایت حرارتی در تصویر در 27 درجه سانتی گراد 58.2
ظرفیت گرمایی ویژه در تصویر 0.363
ضریب انبساط حجمی در 10-3 تصویر
مشخصات مقاومت الکتریکی در تصویر 0.125
اشتراک گذاری در پوشش زمین بر حسب درصد (اتمسفر،
آب، پوسته زمین تا عمق 10 کیلومتر)
0.002 9

ایزوتوپ های عنصر

روبیدیم طبیعی از دو ایزوتوپ تشکیل شده است. یک ایزوتوپ رادیواکتیو پایدار و بسیار با عمر طولانی. علاوه بر این، 27 ایزوتوپ رادیواکتیو به طور مصنوعی تولید شد که نیمه عمر آنها نسبتاً کوتاه است.

عدد اتمی Z عدد جرمی A جرم اتمی در u فرکانس
که در ٪
نوع تابش
و انرژی بر حسب MeV
نیمه عمر
37 85 84.911 800 72.2٪
87 86.909 186 27.8٪ β تصویر: 0.3 4.7 x 101 0 a

خواص بیشتر

روبیدیم از گروه فلزات قلیایی است. این یک فلز قلیایی بسیار واکنش پذیر است که به سرعت در هوا اکسید می شود یا هیدروکسید تشکیل می دهد. بعد از چند ثانیه مشتعل می شود و با شعله های بنفش قرمز می سوزد. بنابراین در زیر نفت یا گاز بی اثر نگهداری می شود. مومی شکل است و به راحتی با چاقو برش داده می شود. سطوح تازه برش خورده درخشش سفید نقره ای دارند، اما همانطور که توضیح داده شد، خیلی سریع در هوا خاکستری مات می شوند. به دلیل شعاع اتمی بزرگ عنصر، الکترون تک ظرفیتی را می توان به راحتی از دست داد. روبیدیم در ترکیبات خود مانند همه عناصر قلیایی منحصراً حالت اکسیداسیون +I را تشکیل می دهد. روبیدیم یکی از ناچیزترین، الکترومثبت ترین عناصر است و یک عامل احیا کننده بسیار قوی است. روبیدیم از نظر رفتار شیمیایی بسیار شبیه پتاسیم است، اما واکنش پذیرتر است. عملاً با تمام غیر فلزات واکنش نشان می دهد، خود به خود در اکسیژن مشتعل می شود و می سوزد و پراکسید روبیدیم را تشکیل می دهد. به شدت با کلر با ظاهری درخشان ترکیب می شود و به طور انفجاری با آب واکنش می دهد و هیدروکسید روبیدیم و هیدروژن تشکیل می دهد که سپس مشتعل می شود. این فلز با الکل آلکوکسیدهای روبیدیوم را تشکیل می دهد و حتی به شیشه و چینی حمله می کند. روبیدیم در یک شبکه مکعبی در مرکز بدن متبلور می شود، فلز سبک دارای نقطه ذوب و جوش بسیار پایینی است و رسانایی حرارتی آن مشابه نقره است. روبیدیم با پتاسیم و سزیم محلول های جامد تشکیل می دهد.

کشف

در سال 1861، دانشمندان آلمانی رابرت ویلهلم بونسن (1811-1899) و گوستاو رابرت کیرشهوف (1824-1877) در طی تجزیه و تحلیل طیفی نمونه های کانی لپیدولیت، روبیدیم را کشف کردند. به دلیل رنگ قرمز تیره خطوط طیفی آن، عنصر جدید به نام «روبیدیوم» با نماد شیمیایی Rb نامگذاری شد. در سال 1863، BUNSEN روبیدیم اولیه را با الکترولیز کلرید از نمک های ذوب شده به دست آورد.

وقوع/تولید

روبیدیم سی و یکمین عنصر به وفور است که آن را به یکی از عناصر کمتر رایج روی زمین تبدیل می کند. در طبیعت، روبیدیم فقط به صورت محدود در غلظت‌های کم و همیشه همراه با سزیم و سایر فلزات قلیایی وجود دارد. مواد معدنی با منشاء آتشفشانی دارای بالاترین محتوای ترکیبات روبیدیم با 1٪ هستند. در برخی از آب های معدنی نیز به صورت ردپایی یافت می شود. در حالی که روبیدیم از برخی فلزات دیگر (مانند روی، مس) رایج تر است، استخراج آن بسیار دشوارتر است. دلیل آن این است که به سختی می توان آن را غنی شده در مقادیر بیشتر یافت. کودها مقادیر قابل توجهی نمک روبیدیم را در خاک آزاد می کنند و در آنجا توسط گیاهان جذب می شوند. چغندر قند، تنباکو، سبزیجات چلیپایی و قارچ سرشار از روبیدیم هستند. روبیدیم عمدتاً از ماده معدنی لپیدولیت ساخته می‌شود که وقتی پردازش شود آلکارب (مخلوطی از Cs2CO3، K2CO3، Rb2CO3) می‌دهد. روبیدیم با کریستالیزاسیون کسری از آن جدا می شود. روش دیگر تولید روبیدیم کاهش دی کرومات با پودر روی در خلاء زیاد است. فلز خالص تقطیر می‌شود و روی دیواره‌های خنک‌تر ظرف می‌نشیند. رودیوم با خلوص بالا از تجزیه حرارتی آزید به دست می آید. تولید جهانی روبیدیم 1.5 تن در سال است.

استفاده کنید

هزینه ساخت روبیدیم بسیار بالا است. بنابراین، این فلز در تکنولوژی بسیار کم استفاده می شود. روبیدیم فلزی در لوله های خلاء و لامپ های با شدت بالا، به عنوان پوشش کاتدی در فتوسل ها و در ساخت ترکیبات روبیدیم استفاده می شود. هالیدهای روبیدیوم، از جمله، در پزشکی استفاده می شود: به عنوان مسکن و آرام بخش و برای درمان صرع.

اتصالات مهم

اینها هالیدها (RbX)، هیدریدها (RbH)، اکسیدها، پراکسیدها و هایپراکسیدها (Rb2O، Rb2O2 و RbO2) هستند. نمک ها با تمام اسیدهای اکسو شناخته شده (RbNO3، Rb2SO4، RbCO3، Rb3PO4 و غیره) تشکیل می شوند.

ساختمان

روبیدیم یک شبکه فلزی مکعبی در مرکز بدن را تشکیل می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا