رنگهای مصنوعی در شیمی | فرهنگ لغت دانشجویی

رنگهای آنتراکینون

شروع از آنتراکینون به عنوان بدن تشکیل می دهد رنگهای آنتراکینون گروه مهم دیگری از رنگها (شکل 5).

تصویر

با معرفی گروه های هیدروکسی و آمینو به عنوان جانشین بر روی ترکیب آروماتیک، تقریباً هر رنگی مشابه رنگ های آزو می توان تولید کرد.
دو احتمال برای سنتز آنتراکینون وجود دارد

  • اکسیداسیون آنتراسن به آنتراکینون
  • جایگزینی الکتروفیلیک انیدرید فتالیک روی بنزن، که در آن AlCl 3 استفاده به عنوان کاتالیزور (واکنش فریدل کرافت)

در روند بعدی سنتز رنگ، آنتراکینون سولفونه می شود زیرا گروه اسید سولفونیک به راحتی می تواند با جایگزین مورد نظر مبادله شود. به این ترتیب آنتراکینون z. ب- آلیزارین را در دو مرحله درست کنید.

آنتراسن که به عنوان ماده اولیه برای سنتز استفاده می شود، در قطران زغال سنگ وجود دارد که محصول جانبی گاززدایی زغال سنگ (کک سازی) است. بنابراین رنگ های آنتراکینون نیز نامیده می شوند رنگهای تار تعیین شده است.

این یک رنگ آنتراکینون مخصوصاً قابل شستشو و سریع است آبی ایندانترن. به طور رسمی، از دو مولکول آنتراکینون تشکیل شده است که از طریق گروه های آمینه به یکدیگر متصل می شوند. از ترکیب دی آمینو آنتراکینون با هیدروکسید پتاسیم و نیترات پتاسیم ساخته می شود.

نام ایندانترن هنوز هم امروزه به عنوان یک علامت تجاری برای رنگ‌های با کیفیت بالا استفاده می‌شود، که با این حال، فقط پایه آنتراکینون با رنگ آبی اصلی ایندانترن مشترک است. این رنگ‌های ایندانترن سیستم‌های حلقه‌ای پیچیده‌ای هستند که عمدتاً از تراکم مشتقات آنتراکینون تولید می‌شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا