رسوبات نمک در شیمی | فرهنگ لغت دانشجویی

تشکیل و وقوع رسوبات نمکی

برای ما مقادیر غیر قابل تصوری از نمک در آب اقیانوس ها و دریاها حل می شود. دریای بالتیک با محتوای نمک 1.5 درصد نمک کمی دارد در حالی که دریای مرده 22 درصد نمک بسیار بالایی دارد. میانگین شوری تمام اقیانوس ها و دریاها 3.5 درصد است.
سایر مقادیر عظیم نمک در ذخایر زیرزمینی قرار دارند. رسوبات نمک بوجود می آیند، با این حال، تنها در صورتی شوریاملاح محلول در آب به شدت افزایش یافت. این حالت تنها زمانی رخ می دهد که آب تبخیر شود. بسته به حلالیت و کمیت آنها، نمک های مختلف به ترتیب خاصی از هم جدا می شوند.چرخه نمک) بیرون از. از طریق هوازدگی شیمیایی سنگ ها، کربنات ها مانند آهک رسوب می کنند، به عنوان لایه بعدی سولفات ها و در نهایت سنگ نمک (کلرید سدیم) و نمک های پتاسیم و منیزیم. ذخایر نمک در منطقه ما حدود 200 میلیون سال پیش در نتیجه این رسوبات نمکی از دریای زخشتاین پدید آمدند. در آن زمان شرایط آب و هوایی کاملاً متفاوتی بر سیاره ما حاکم بود. در اروپا گرم و خشک بود (آب و هوای خشک). جابجایی بستر منجر به برآمدگی‌ها شد و حوضه‌های کوچک‌تری ایجاد کرد که در آن آب به دلیل دمای بالای بیرون می‌توانست به سرعت تبخیر شود. لایه نمک حاصل در حوضچه خشک شده با لایه هایی از گرد و غبار و ماسه پوشانده شد.خاک رس نمک) پوشیده شده و در نتیجه از آب و هوا محافظت می شود. لایه های سنگی تشکیل شد و لایه های نمک زیرین در طی میلیون ها سال فروکش کرد.

در جمهوری فدرال آلمان، ذخایر از این نوع را می توان عمدتاً در ناحیه Unstrut-Saale و در منطقه Werra-Fulda یافت.

استخراج:

رسوبات نمک ایجاد شده در این روش در عمق تقریباً 300 تا 1500 متری قرار دارند و در معادن مورد استفاده قرار می گیرند. استخراج نمک توسعه یافته. اتاق هایی که نمک در آنها استخراج می شود می توانند تا 2000 را در خود جای دهند متر 2 قد بلند باشد حمایت از مناطق معدن به دلیل استحکام نمک ضروری نیست. نمک را با کمک ماشین های به اصطلاح برش یا با بور و تفنگ کاری استخراج می کنند.

روش دیگر به اصطلاح است تنها. در اینجا، آب به لایه نمک پمپ می شود و دوباره به عنوان محلول نمک (آب نمک) پمپ می شود. آب نمک روی سطح تبخیر می شود (نمک تبخیر شده). این را می توان در تابه های باز یا در ظروف تبخیر انجام داد. تابه های باز مخصوصاً در گذشته استفاده می شد. این تکنیک اصطلاح “نمک معمولی” را توضیح می دهد.

به دلیل استحکام، حفره های زیرزمینی ایجاد شده توسط استخراج نمک به عنوان غار برای ذخیره گاز طبیعی یا به عنوان تاسیسات موقت ذخیره سازی مواد زائد رادیواکتیو استفاده می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *