الکل های پلی هیدریک در شیمی

پروپان-1،2،3-تریول
گلیسرول (گلیسرین) یکی از رایج ترین نام های بی اهمیت در شیمی آلی است و مخفف ماده است پروپان-1،2،3-تریول. این ساده ترین و مهم ترین الکل تری هیدریک است. فرمول جمع است

سی 3 اچ 5 ( O اچ ) 3.

پروپان-1،2،3-تریول، مایعی با طعم شیرین، بی بو، رطوبت گیر (جذب آب)، شفاف، بی رنگ و کند است. چگالی آن 1.26 است

جی / ج متر 3(25 درجه سانتیگراد). این ماده در دمای 17.9 درجه سانتیگراد ذوب می شود و در دمای 290 درجه سانتیگراد به گاز تبدیل می شود.
پروپان-1،2،3-تریول را می توان به هر نسبت با آب و الکل مخلوط کرد، در اتر کمی حل می شود و در بنزین، کلروفرم و بنزن نامحلول است. تماس با مایع می تواند باعث تحریک پوست و چشم شود. مقدار بلعیده شده تا 50 میلی لیتر برای بزرگسالان بی ضرر است، مقادیر بیشتر باعث سردرد می شود. حالت های مسمومیت، اسهال خونی و درد کلیه.

گلیسرول در طبیعت بسیار رایج است، بنابراین با اسیدهای چرب مربوطه در چربی های گیاهی و حیوانی و روغن های چرب استری می شود. این می تواند یک محصول میانی در طی تخمیر الکلی باشد.

اکنون مقادیر قابل توجهی گلیسرول به عنوان یک محصول جانبی در تولید بیودیزل (متیل استر کلزا) تولید می شود. در مقایسه با گذشته، گلیسرول تنها به مقدار کمی برای تولید گلیسرول تری نیترات انفجاری استفاده می شود (به اشتباه نیتروگلیسیرین تعیین شده) استفاده می شود.

در سال های اخیر، این ماده عمدتاً در تولید پلاستیک (به عنوان مثال رزین های آلکیدی) استفاده شده است. همچنین طیف وسیعی از کاربردها در تولید وجود دارد لوازم آرایشی (به عنوان مثال خمیر دندان، کرم) و در صنایع غذایی (به عنوان مثال تولید نوشیدنی) به عنوان مرطوب کننده، ضد یخ و عوامل ضد مه. مقادیر کمتری از گلیسیرین به عنوان یک افزودنی خنک کننده، جزء رنگی، در داروسازی و به عنوان یک نرم کننده استفاده می شود. لاستیک (به عنوان مثال برای تولید تایر) مورد نیاز است.

مانیتول
که مانیتول (مانیتول) یک الکل شش ظرفیتی است که از هگزان به دست می آید. این نماینده به اصطلاح الکل های قند است. می توان آن را با احیا از مونوساکارید مانوز تولید کرد.

فرمول مولکولی: سی6اچ8(Oاچ)6
جرم مولی: 182.2 گرم در مول
دمای ذوب: 167 درجه سانتی گراد
دمای جوش: 292 درجه سانتیگراد

مانیتول (نام شیمیایی سیستماتیک: هگزان-1،2،3،4،5،6-هگزول) کریستال های شیرین و بی رنگی را تشکیل می دهد. در بسیاری از گیاهان وجود دارد و به عنوان یک ماده ذخیره عمل می کند. به عنوان مثال، این ماده در شیره خشک شده خاکستر مانا وجود دارد. مانیتول به عنوان جایگزین قند به ویژه در غذاهای رژیمی استفاده می شود (E 421).

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا