اصول کار فنی – کوره بلند در شیمی | فرهنگ لغت دانشجویی

چرخه مواد بسته

سودآوری فرآیند کوره بلند تا حد زیادی به در دسترس بودن و کیفیت مواد خام (سنگ آهن، کک، سنگدانه ها و هوا) بستگی دارد. بنابراین کوره‌های بلند ترجیحاً در جایی کار می‌کنند که ذخایر غنی سنگ آهن یا زغال‌سنگ را می‌توان یافت یا حداقل در زمان‌های قبل یافت می‌شد.

محدودیت های اقتصادی و زیست محیطی نیز ایجاب می کند که همه مواد تا حد امکان به طور کامل مورد استفاده قرار گیرند. با توجه به فرآیند کوره بلند، این بدان معناست که علاوه بر محصول اصلی، چدن، هم سرباره کوره بلند و هم گاز بالا به عنوان محصولات جانبی برای اهداف مفید دیگر استفاده می شود.
تاپ گاز از 60-55 درصد نیتروژن، 6-12 درصد دی اکسید کربن، 2-4 درصد هیدروژن و 28-33 درصد مونوکسید کربن تشکیل شده است. متان نیز در مقادیر کم موجود است. از نقطه نظر زیست محیطی به ویژه، شعله ور کردن این گاز کوره بلند غیرمسئولانه است، همانطور که اغلب در گذشته انجام می شد. می توان از آن به عنوان حامل انرژی استفاده کرد (مقدار حرارتی تقریباً 3.35 تا 3.75 MJ / m 3 ) و می تواند مستقیماً برای تولید هوای گرمایشی برای فرآیندهای کوره بلند یا برای تولید برق استفاده شود.

با این حال، در فرآیندهای شیمیایی و فنی نه تنها امکان پذیر است مدارهای بسته مهم است، در همین حال ملاحظات زیست محیطی نیز به طور فزاینده ای راه خود را در ارزیابی فرآیندهای استخراج مواد خام پیدا می کند. به عنوان مثال، سنگ آهن و زغال سنگ سخت برای تولید آهن خام باید استخراج شود. به ویژه، مقررات سختگیرانه ای برای استفاده از ذخایر زغال سنگ سخت در قلمرو جمهوری فدرال آلمان وجود دارد. برچیدن تنها در صورتی تایید می‌شود که راه‌هایی برای بازسازی مجدد نشان داده شود، اگرچه این منجر به هزینه‌های بالاتر می‌شود. با این حال، در یک چشم انداز بلندمدت، توازن کلی اقتصادی اغلب بسیار مطلوب تر به نظر می رسد، زیرا عوامل دیگری مانند تغییرات آب و هوا و پیامدهای (همچنین مالی) آنها نیز باید در این بررسی لحاظ شوند.

این در نظر گرفتن دراز مدت جنبه های اکولوژیکی، اقتصادی و اجتماعی به عنوان پایداری خلاصه شده است. در به اصطلاح اصل پایداری ملاحظات زیست محیطی به طور فزاینده ای در نظر گرفته می شود، د. اچ. از مواد و منابع کم استفاده می شود. هدف اصلی این است که نسل‌های آینده بتوانند از منابع در دسترس ما (مواد خام، انرژی، محیط زیست) استفاده کنند. البته این هدف را نمی توان برای هر فرآیند شیمیایی- فنی به دست آورد، اما مدیریت صرفه جویی در منابع جریان مواد و مواد کمک اساسی به این امر است.

در نهایت، این هدف با استفاده از اصول کاری زیر در فرآیند کوره بلند نیز محقق می شود که عمدتاً باعث کاهش مصرف انرژی در فرآیندهای فنی می شود:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا