استفاده از کلر و سود سوزآور در شیمی | فرهنگ لغت دانشجویی

تولید کلر در جهان در سال 2009 حدود 60 میلیون تن در سال بود. کلر و سود سوزآور به عنوان محصولات مشترک در الکترولیز کلر قلیایی تشکیل می شوند، یعنی هر دو ماده همیشه در یک زمان، مطابق با استوکیومتری معادله واکنش در نسبت جرمی 1:1.13 تشکیل می شوند، به طوری که بیش از 65 میلیون تن سود سوزآور به عنوان یک محصول مشترک تولید شد. کمی کمتر از 5 میلیون تن کلر و تقریباً 4.5 میلیون تن سود سوزآور در آلمان در سال 2008 تولید شد که این کشور را با سهمی بیش از 40 درصد به بزرگترین تولیدکننده کلر در اروپا تبدیل کرد.

کلر عمدتاً در صنایع شیمیایی برای تولید محصولات ارگانیک، از جمله بسیاری از محصولات نهایی بدون کلر که از طریق مراحل میانی حاوی کلر تولید می شوند، استفاده می شود.
این بدان معناست که شیمی کلر در آلمان سهم مستقیم یا غیرمستقیم 50 تا 60 درصدی در فروش مواد شیمیایی دارد.
ترکیبات معدنی مهمی مانند اسید کلریدریک، کلریدها، هیپوکلریت ها، کلرات ها و آهک کلردار (آهک سفید شده) از کلر تولید می شوند. کلر همچنین به عنوان یک عامل اکسید کننده، عامل سفید کننده، برای ضد عفونی کردن آب آشامیدنی و آب حمام در حمام و برای قلع زدایی استفاده می شود.
ترکیبات آلی مهم حاوی کلر عبارتند از: ب. کلرید پلی وینیل (PVC)، تری کلرومتان (کلروفرم)، تتراکلرید کربن و انواع حشره کش ها و آفت کش ها. محصولات بدون کلر که از کلر برای ساخت خود استفاده می کنند، به عنوان مثال. B. پلی یورتان ها. ایزوسیانات ها از آمین های مربوطه با واکنش آنها با فسژن تولید می شوند که دومی از کلر و مونوکسید کربن به دست می آید.

CO + Cl2 – → COCl2

R–NH2 + COCl2 –→ R–N=C=O + 2 HCl

سود سوزآور محلول آبی هیدروکسید سدیم (“سودا سوزآور”) است. در بسیاری از فرآیندها به عنوان یک عامل خنثی کننده یا محیط پایه استفاده می شود. علاوه بر این، مقادیر زیادی از هضم بوکسیت برای تولید آلومینیوم و در تولید خمیر کاغذ و همچنین در صنایع کاغذسازی و نساجی. سود سوزآور همچنین یک ماده شیمیایی کمکی ضروری برای صنعت صابون و مواد رنگزا است که در بسیاری از فرآیندهای تبدیل، پردازش و تمیز کردن نقش دارد.
کاربردهای دیگر که از نظر کمی اهمیت چندانی ندارند عبارتند از سود سوزآور در عکاسی به عنوان افزودنی در حمام های رشد و تثبیت و همچنین لیمو ترش (4% سود سوزآور) یا برای کندن چوب.

/* خطوط شکست عمدا حذف شده اند! -رابرت */ ?>

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا