واکنش های ردوکس در شیمی

نمونه ای از واکنش ردوکس به معنای محدودتر واکنش بین آلومینیوم و اکسید آهن (III) است.

از آنجایی که آلومینیوم اکسیژن را قوی‌تر از آهن متصل می‌کند، می‌توان از آن به عنوان یک عامل کاهنده برای احیای اکسید آهن (III) نیز استفاده کرد.

در طی واکنش، آلومینیوم اکسیژن را جذب می کند (اکسیداسیون) و به اکسید آلومینیوم واکنش نشان می دهد. به عنوان یک عامل کاهش دهنده عمل می کند. اکسید آهن اکسیژن آزاد می کند و تبدیل به آهن می شود. به عنوان یک عامل اکسید کننده عمل می کند.

از این واکنش برای تولید مقادیر کمی آهن استفاده می شود. رویه z است. ب. در ساخت ریل راه آهن و تراموا (نگاه کنید به شکل 1) برای اتصال ریل استفاده می شود.

به آن جوشکاری آلومینوترمی یا فرآیند ترمیت می گویند.

واکنش ردوکس در معنای وسیع تر
اگر نگاه دقیق‌تری به واکنش آلومینیوم با اکسید آهن (III) بیندازید، نه تنها اکسیژن منتقل می‌شود، بلکه الکترون‌ها بین واکنش‌دهنده‌ها رد و بدل می‌شوند. آلومینیوم از اتم های آلومینیوم تشکیل شده است. اتم های آلومینیوم دارای سه الکترون بیرونی هستند. یون های آلومینیوم با آزادسازی این الکترون های بیرونی تشکیل می شوند.

اهدای الکترون:

2 آ ل → 2 آ ل 3 + + 6 ه -الکترون های منتشر شده توسط یون های آهن (III) (در اکسید آهن) جذب می شوند. این آنها را به اتم آهن تبدیل می کند.

ضبط های الکترونی:

2 f ه 3 + + 6 ه – → 2 f هدر این واکنش انتقال الکترون صورت می گیرد.

اگر واکنش آهن با یون‌های مس (II) را در نظر بگیریم که در آن اکسیژن دخالتی ندارد، انتقال الکترون نیز در اینجا انجام می‌شود. آهن به یون های مس (II) الکترون می دهد.

واکنش های ردوکس لزوماً با انتقال اکسیژن مرتبط نیستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا