روی در شیمی | فرهنگ لغت دانشجویی

خواص عنصر

طبقه بندی در جدول تناوبی
از عناصر و خواص
ساختار اتمی
عدد اتمی: 30 30 پروتون
30 الکترون
دوره 4 4 پوسته الکترونی اشغال شده
II. زیر گروه 12 الکترون بیرونی
پیکربندی الکترون در حالت پایه Ar4s23d1 0
الکترونگاتیوی 1.6
انرژی یونیزاسیون در eV 9,394
رایج ترین اعداد اکسیداسیون II
جرم اتمی عنصر در u 65.38
شعاع اتمی در 10-10 متر 1.33
شعاع یون در 10-1 0 متر 0.74
حالت ماده در حالت عادی محکم

ثابت های مادی و فراوانی وقوع در طبیعت

تراکم در تصویر 7:13
سختی طبق موهس و برینل 2.5; 4.8…5.2*107
سرعت صوت در تصویر 2680
دمای ذوب بر حسب درجه سانتی گراد 419
گرمای ویژه همجوشی در تصویر 102.01
دمای جوش بر حسب درجه سانتی گراد 906
گرمای ویژه تبخیر در تصویر 1763.26
آنتروپی استاندارد S0 اینچ تصویر 42
هدایت حرارتی در تصویر در 27 درجه سانتی گراد 116
ظرفیت گرمایی ویژه در تصویر در 25 درجه سانتی گراد 0.388
ضریب انبساط حجمی در 10-3 تصویر
مشخصات مقاومت الکتریکی در تصویر 0.05916
اشتراک گذاری در پوشش زمین بر حسب درصد (اتمسفر،
آب، پوسته زمین تا عمق 10 کیلومتر)
0.012

تصویر
پشم روی

تصویر
گالوانیزه کردن بدنه خودرو

تصویر
عنصر روی

ایزوتوپ های عنصر

روی طبیعی از مخلوطی از پنج ایزوتوپ پایدار تشکیل شده است. 19 ایزوتوپ رادیواکتیو دیگر روی را می توان به صورت مصنوعی تولید کرد.

عدد اتمی Z عدد جرمی A جرم اتمی در u فرکانس
که در ٪
نوع تابش
و انرژی بر حسب MeV
نیمه عمر
30 64 63.929 145 48.6٪
66 65,926 052 27.9٪
67 66927 4.1٪
68 67,924 857 18.8٪
69 68,926 541 به صورت مصنوعی β تصویر: 0.9 55 دقیقه
70 69.925 334 0.6٪
71 70,927 به صورت مصنوعی β تصویر: 1.5 2.2 دقیقه

طرح سطح انرژی

تصویر

خواص بیشتر

روی یک فلز سنگین است. رنگ آن سفید نقره ای است. این فلز شکننده است، اما بین 100 تا 150 درجه سانتی گراد نرم و انعطاف پذیر می شود. نقطه ذوب آن برای یک فلز نسبتا پایین است (419 درجه سانتیگراد). اگرچه روی یک فلز پایه است، اما در هوا و آب سرد غیرفعال است. این به دلیل این واقعیت است که یک لایه محافظ متراکم در هوا از رطوبت و دی اکسید کربن تشکیل می شود که ترکیب پیچیده ای از روی، هیدروکسید و یون های کربنات Zn5 است.[OH6(CO3)2] است. با این حال، روی به شدت با آب داغ واکنش نشان می دهد. روی می تواند با اکسیژن موجود در هوا با ظاهر شعله واکنش نشان دهد؛ به شکل پودر یا پشم روی می سوزد. این فلز با اسیدهای مختلف واکنش نشان می دهد. نمک ها و هیدروژن مربوطه در این فرآیند تشکیل می شوند. هنگامی که روی حرارت داده می شود، با هالوژن ها واکنش می دهد و هالید روی را تشکیل می دهد. این فلز در برابر حلال های آلی (استون، بنزین، الکل) مقاوم است.

کشف

روی قبلاً در قرون وسطی برای مردم شناخته شده بود. توسط دانشمندان مختلف توصیف شده است، به عنوان مثال. ب. AGRICOLA یا PARACELSUS به عنوان «Conterfey». اصطلاح “روی” از سنگ معدن روی اسپار (کالامین گرانبها) گرفته شده است. این سنگ دارای سنبله های بیرون زده – “تین ها” است. پس از آن، فلز موجود در آلمانی “روی” نام گرفت.

وقوع/تولید

عنصر روی در زمین نسبتاً رایج است. از آنجایی که روی یک فلز پایه است، به عنوان یک عنصر خالص یافت نمی شود، بلکه فقط در ترکیبات، به عنوان مثال، یافت می شود. ب.در سنگ معدنهای مختلف که علاوه بر ترکیبات روی حاوی ترکیبات دیگری نیز هستند. سنگ معدن های مهم روی عبارتند از: ترکیب روی یا اسفالریت (سولفید روی – ZnS و سولفید آهن روی – ZnS/FeS)، سنگ معدن روی قرمز یا روی (اکسید روی ZnO یا اکسید روی منگنز – ZnO/MnO)، اسپار روی یا کالامینیت گرانبها یا s. کربنات روی – ZnCO3)، شکوفه روی یا هیدروزینسیت (ترکیب پیچیده با یون‌های روی، هیدروکسید و کربنات)، ویلمیت (سیلیکات روی – Zn2 (SiO4). بخش زیادی از این سنگ‌های روی در کانادا، استرالیا، ایالات متحده آمریکا، روسیه یافت می‌شوند. ، آمریکای جنوبی و آفریقا. در آلمان رسوبات کوچک هستند. یونهای روی در ردپایی در آب دریا یافت می شود. عنصر روی یک عنصر کمیاب حیاتی برای انسان است. یک فرد بالغ باید روزانه حداقل 20-35 میلی گرم روی به شکل مصرف کند. یون های روی بدن یک فرد بالغ متوسط ​​حاوی حدود 4 گرم روی است.روی از سنگ معدن روی (ZnS) و تا حدودی اسپار روی (ZnCO3) تولید می شود. سنگ معدن ها پس از خرد شدن غنی شده و سپس بو داده می شوند (روی). blende) یا G سوخته (اسپار روی). هر دو فرآیند از مواد اولیه اکسید روی تولید می کنند که سپس در دو فرآیند مختلف به روی تبدیل می شود. در فرآیند خشک، اکسید روی با کربن (کک) در دمای 1200 درجه سانتیگراد به روی کاهش می یابد. در فرآیند مرطوب، محلول سولفات روی از واکنش اکسید روی با اسید سولفوریک تشکیل می شود. الکترولیز بعدی محلول سولفات روی، روی را در کاتد رسوب می دهد. امروزه استخراج روی از آهن قراضه حاوی روی اهمیت فزاینده ای پیدا می کند.

استفاده کنید

در صنعت، فلز از اهمیت بالایی برخوردار است. پوشش روی از آهن در برابر زنگ زدگی محافظت می کند. برای این منظور قطعات فلزی یا گالوانیزه گرم می شوند و یا با آبکاری با لایه روی تامین می شوند. عنصر Leclanché و سلول روی – منگنز حاوی روی هستند. آنها برای باتری ها (عناصر خشک) نقش دارند. روی برای جداسازی نقره و طلا از آلیاژها استفاده می شود. آلیاژها اغلب با روی ساخته می شوند. به عنوان مثال، برنج آلیاژی از مس و روی است. نقره آلمانی علاوه بر مس و نیکل حاوی روی نیز می باشد.

اتصالات مهم

  • اکسید روی (رنگدانه، به اصطلاح سفید روی، به عنوان مثال موجود در کرم های ضد آفتاب برای محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش، در پمادهای مختلف روی – در پزشکی برای بیماری های پوستی و بیماری های چشمی استفاده می شود)
  • ترکیبات روی برای تغذیه انسان ضروری است. یک عنصر کمیاب ضروری است. روی به شکل یون روی (Zn2+) مورد نیاز است. اینها به ویژه در گوشت و ماهی و همچنین در غلات و شیر یافت می شوند. کمبود روی به صورت خستگی، مشکل در تمرکز، از دست دادن اشتها و تضعیف سیستم ایمنی ظاهر می شود.
  • ترکیبات آلی روی (متابولیسم موجودات زنده – آنها نقش مهمی به عنوان آنزیم دارند (دهیدروژناز، فسفاتاز یا کربنیک انیدراز) هورمون انسولین همچنین حاوی عنصر روی است. سایر ترکیبات آلی روی در سیستم ایمنی انسان و پستانداران مهم هستند.

ساختمان

این فلز بلورهای متراکم شش ضلعی را تشکیل می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا