خوردگی در شیمی

مانند خوردگی تخریب سطح فلز است که توسط محیط از طریق واکنش های الکتروشیمیایی ایجاد می شود. مواد دیگری مانند بتن یا آهک نیز می توانند خورده شوند، اما هیچ واکنش الکتروشیمیایی انجام نمی شود.

خوردگی الکتروشیمیایی اغلب باعث می شود فلزات خواص مثبت خود را از دست بدهند، به عنوان مثال. ب. استحکام و درخشندگی فلزی آنها. خوردگی آهن که همه آن را زنگ زدگی می شناسند، هر ساله خسارات اقتصادی زیادی را به بار می آورد.

علائم خوردگی بسیار زیاد است. در حالی که خوردگی سطح تقریباً یک تخریب یکنواخت از کل سطح نشان داده شده است خوردگی حفره ای (که به آن حفره نیز می گویند) تخریب سطح فقط در مناطق کوچک و در نتیجه ترک و سوراخ در فلز. فرآیندهای شیمیایی که اتفاق می افتد، واکنش های ردوکس هستند. با آگاهی از فرآیندهای الکتروشیمیایی می توان آنها را درک کرد.

خوردگی در هوای مرطوب

همه می دانند که فلزات پایه تحت تأثیر آب و اکسیژن خورده می شوند. اتم‌های فلز با اهدای الکترون واکنش نشان می‌دهند و یون‌های فلزی را تشکیل می‌دهند که به داخل محلول آبی می‌روند تا فلز به آرامی حل شود.

اکسیداسیون:

مه→مهn++nه-

در هوای مرطوب، الکترون های منتشر شده توسط مولکول های اکسیژن محلول در آب جذب می شوند. یون های اکسیژن تشکیل می شوند

( O 2 – )که بلافاصله با مولکول های آب ترکیب می شوند و یون های هیدروکسید را تشکیل می دهند.

O اچ -) واکنش نشان دهند. این فرآیند به عنوان خوردگی اکسیژن .

کاهش خوردگی اکسیژن:

O2+2اچ2O+4ه-→4Oاچ-

در برخی از مناطق جهان، باران اسیدی باعث افزایش خوردگی می شود. اگر فرآیندهای الکتروشیمیایی را بدانید، این قابل درک می شود.
یون های هیدروژن موجود در آب نیز واکنش نشان می دهند (

اچ +). در خوردگی اسیدی آنها الکترون های اهدایی را جذب کرده و به اتم های هیدروژن و سپس به مولکول های هیدروژن تبدیل می کنند.

اچ 2) دور و بر.

کاهش خوردگی اسیدی:

2اچ++2ه-→اچ2

خوردگی اسیدی عمدتاً در مقادیر pH پایین و همچنین در غیاب اکسیژن، به عنوان مثال در محلول های اسیدی رخ می دهد. از طرف دیگر، زمانی که اکسیژن اتمسفر می تواند بدون مانع به سطح فلز برسد و مقدار pH در آنجا تقریباً خنثی باشد، خوردگی اکسیژن غالب می شود.

نمک های موجود در آب (مانند آب دریا یا نمک جاده) تا حد قابل توجهی باعث خوردگی می شوند، زیرا رسانایی الکترولیت افزایش می یابد. این امر انتقال بار در محلول را تسهیل می کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا